Jak witamina B wpływ na organizm człowieka?

0
1134

Zapewnienie składników mineralnych i witamin jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W Polsce większość dorosłych osób cierpi z powodu niedoborów witaminy B. Niedobór witaminy B wpływa negatywnie na układ nerwowy i samopoczucie emocjonalnego, dlatego pierwsze objawy braków w diecie są zwykle kojarzone z innymi problemami. Jaki wpływ ma witamina B na funkcje organizmu? Dowiedz się więcej o jej działaniu.

Witamina B a jej funkcje w organizmie

Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego jest ściśle powiązane ze spożywaniem produktów bogatych w witaminę B. Skutki niedoboru tej witaminy są odczuwalne jako obniżenie nastroju, pojawianie się tików, bólu głowy lub stanów lękowych. Takie objawy można skojarzyć z brakiem magnezu w diecie, lecz zaburzenia pracy układu nerwowego będą się nasilać pomimo przyjmowania preparatów z zawartością pierwiastka.

Do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego potrzeba wszystkich witamin z grupy B. Ich działanie jest jednak znacznie szersze. Kompleks witamin B jest odpowiedzialny za ciśnienie krwi na optymalnym poziomie, produkcję czerwonych krwinek, utrzymanie prawidłowej przemiany materii i ilości energii wytwarzanej w komórkach. Witamina B bierze udział w przemianie węglowodanów, dlatego bez niej niemożliwe jest prawidłowe spalanie spożywanych kalorii. Jej niedobór w diecie może doprowadzić do nadmiernego wzrostu wagi lub chronicznego poczucia zmęczenia. Ponadto przy niedoborze witamin z grupy B występują trudne do wyleczenia stany zapalne skóry.

Witaminy z grupy B – kwas foliowy ważny w ciąży

Suplement diety z kwasem foliowym, czyli jedną z witamin z grupy B, powinien być przyjmowany przez wszystkie kobiety planujące ciążę oraz w pierwszym trymestrze ciąży. Niedobór kwasu foliowego u matki jest szczególnie groźny dla płodu. W przypadku zbyt niskiej podaży kwasu foliowego w diecie matki, u dziecka mogą wystąpić wady ze strony układu nerwowego. Są to głównie nieprawidłowości w obrębie cewy nerwowej, które mogą objawiać się np. rozszczepem podniebienia lub kręgosłupa. W skrajnych przypadkach brak kwasu foliowego prowadzi do ciężkich wad u płodu, które w konsekwencji skutkują wystąpieniem zgonu wewnątrzmacicznego.

Ciężarne mogą przyjmować kwas foliowy nie tylko przez 3 pierwsze miesiące jej trwania, ale aż do rozwiązania. W Polsce niewiele kobiet w ciąży dostarcza odpowiednią ilość witaminy B w żywności, dlatego suplementacja jest wskazana. Dzięki niej matka czuje się dobrze i ma więcej energii, a płód rozwija się w pełni prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here