Jak zarejestrować motocykl z zagranicy – koszty, formalności, dokumenty

0
526

Własny jednoślad to marzenie wielu osób. Polski rynek posiada ograniczoną ilość modeli, dlatego wielu z nich korzysta z rynku zagranicznego. Zakup motocykla za granicą i jego sprowadzenie to logistyczne przedsięwzięcie, które wymaga dopełnienia wielu formalności. Poznaj najważniejsze informacje związane z rejestracją motocykla z zagranicy!

Sprowadzenie i rejestracja motocykla w Polsce

Pierwszym krokiem do posiadania wymarzonego jednośladu jest znalezienie idealnego modelu i odpowiedniego ogłoszenia od osoby prywatnej lub bezpośrednio od handlarza. Uwagę należy zwrócić na stan techniczny pojazdu, a także kilka innych szczegółów. Dzięki nim rejestracja motocykla z zagranicy przebiegnie bez zakłóceń. Najważniejszym dokumentem jest umowa kupna – sprzedaży, gdyż po jej spisaniu można sprowadzić pojazd do Polski. Zadanie to można powierzyć profesjonalnej firmie lub przywieźć samodzielnie jednoślad.

Po sprowadzeniu motocykla do Polski należy wykonać badanie techniczne w celu uzyskania dokumentu potwierdzającego sprawność pojazdu. Posiadając dokument z przeglądu technicznego oraz oryginalną umowę wraz z jej tłumaczeniem należy udać się do właściwego wydziału komunikacji celem złożenia wniosku o rejestrację motocykla. Złożenie wniosku rozpoczyna proces rejestracji. Warto podkreślić, że po uiszczeniu odpowiednich opłat właściciel pojazdu otrzyma tymczasowe tablice i dokumenty. Uprawniają one do poruszania się motocyklem po drodze. Warto jednak pamiętać, aby wykupić stosowne ubezpieczenie wraz z polisą OC dla nowego jednośladu.

Koszt rejestracji motocykla z zagranicy w Polsce

Sprowadzenie jednośladu wiąże się z kosztami, które obejmują zakup pojazdu oraz jego sprowadzenie. To również opłaty, jakie należy uiścić w wydziale komunikacji. Koszt rejestracji motocykla z zagranicy wynosi 197 złotych, które obejmują:

  • standardowe tablice rejestracyjne (40 zł),
  • kartę pojazdy (75 zł),
  • opłatę ewidencyjną (2 zł),
  • znaki legislacyjne (12,50 zł),
  • dowód rejestracyjny (45 zł),
  • pozwolenie czasowe (13,50 zł).

W kosztach związanych z rejestracją warto także uwzględnić koszty związane z tłumaczeniem dokumentów, jeśli jest to konieczne. Cena tłumaczenia wynosi około 100 złotych, natomiast wykonanie badania technicznego motocykla kosztuje 62 złote.

Znalezienie idealnego pojazdu za granicą to dla wielu konsumentów spore wyzwanie. Dlatego warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, jakie oferuje https://carforfriend.pl/. Zakup pojazdu z ich pomocą to gwarancja udanej transakcji. Zaoszczędź czas i pieniądze korzystając z profesjonalnej obsługi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here