Ostrza myśliwskie

0
724

Dla myśliwych dedykowane są bardzo różne typy noży z ostrzami różniącymi się kształtem i długością, a także stalą, z jakiej zostały wykonane. Jakie są ich najczęstsze typy i w jakich konfiguracjach możemy je spotkać?

Ostrze stałe

Pierwszy i najpopularniejszy typ ostrza ma budowę stałą. Stanowi jeden element z rękojeścią, którego nie można złożyć ani do niej schować. Taka budowa to najbardziej klasyczne rozwiązanie, które wymaga noszenia noża w specjalnej pochwie. Ma jednak bardzo wiele zalet.

Stałe ostrza myśliwskie są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Cechuje je odporność na nacisk praktycznie pod każdym kątem i nie grożą złamaniem nawet podczas wykonywania prac, które wymagają dużego wkładu siły. Idealnie sprawdzają się dzięki temu między innymi podczas skórowania i patroszenia zwierzyny. Co więcej, są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, gdyż nie posiadają “zakamarków”, do których mógłby dostawać się kurz, resztki sierści zwierzęcia czy jego krew.

Ostrze ruchome typu Swing

Kolejnym typem ostrza, na które warto zwrócić uwagę, jest ostrze typu swingblade. Jest to ostrze podwójne, w którym jedna jego część zazwyczaj jest krótsza, a druga dłuższa, może też posiadać inny kształt. Swingblade pozwala na swobodną zmianę jednego z nich na drugie poprzez odpowiednie przestawienie, co gwarantuje wielką uniwersalność takiego noża.

Przykładem noża o budowie typu swingblade jest Eka Swingblade G3, wyprodukowany w Szwecji. To nóż odznaczający się bardzo dużą wytrzymałością dzięki użyciu najlepszej stali Sandvik 12C27. Ostrze wykonane jest w technologii Back Lock, gwarantującej pełne bezpieczeństwo podczas jego używania.

Jedno z ostrz modelu Swingblade G3 ma klasyczny kształt, który doskonale sprawdzi się podczas wielu różnych zadań, czy to podczas polowania, trekkingu czy nawet prac domowych i ogrodowych. Drugie ostrze zostało przygotowane specjalnie z myślą o skórowaniu i patroszeniu, a jego kształt ułatwia oprawianie zwierzyny.

Ostrze składane

Klasyczne ostrze składane w nożu myśliwskim jest skonstruowane tak, że po złożeniu chowa się do specjalnie wyprofilowanej w tym celu rękojeści. Dzięki temu nóż skraca się o połowę i jest bardzo łatwy do przechowywania między innymi w kieszeni czy plecaku. W ten sposób nie wymaga noszenia w oddzielnej pochwie. Specjalna konstrukcja i zabezpieczenie przed zamknięciem sprawiają, że jego używanie jest w pełni bezpieczne i pewne.

Jednocześnie, ostrze takie ma nieco mniejszą wytrzymałość niż prosta, stała głownia i z reguły polecane jest do lżejszych prac. Ostrze składane może być też nieco trudniejsze do utrzymania w czystości za sprawą dodatkowych elementów i przestrzeni.

Piła do kości

Specjalnym rodzajem ostrza dla myśliwych jest piła do kości, która powinna być wykonana ze specjalnego stopu stali, jak na przykład elastyczna, japońska stal SK5 w modelu marki Harkila. Dużą zaletą tego noża jest możliwość ustawienia go pod dwoma kątami, co zapewnia jeszcze większą wygodę cięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here