Posiadasz stary dysk HDD i widzisz, że Twój komputer ma problem z obsługą nowych programów? W przypadku laptopa zdecydowanie warto rozważyć zmianę starego magazynu na ten wykonany w technologii flash.
Czym jest dysk SSD?
Dyski SSD, czyli solid state disc, to tzw. dyski półprzewodnikowe. Ich wyróżnikiem jest to, że obsługują one dane, korzystając z pamięci flash. Tym samym przypominają nieco pendrive’y, ale są oczywiście znacznie bardziej od nich zaawansowane i pozwalają na przechowywanie wielokrotnie większej ilości danych. No i podłączamy je nie do gniazda USB, a gniazda SATA i M.2 – znajdują się one na większości nowoczesnych płyt głównych.
Dysk SSD cechuje się lekkością, sprawnością działania (osiąga on prędkości nawet więcej niż 10-krotnie wyższe od standardowych dysków HDD, w zależności od wybranego modelu), a także odpornością na podstawowe uszkodzenia mechaniczne (nie ma on we wnętrzu żadnych ruchomych komponentów). Jest więc to rozwiązanie bardzo dobrze sprawdzające się w zastosowaniach mobilnych. Dysk SSD do laptopa może okazać się znakomitym wsparciem w codziennym użytkowaniu, niezależnie od tego, czy jest to mały dysk systemowy o pojemności 250 GB, czy ogromnie pojemny dysk SSD 1 TB dla wymagających użytkowników.
Dysk SSD do laptopa ma kluczowe znaczenie dla wydajności naszego urządzenia
W nieco starszych laptopach możemy znaleźć bardzo dobre podzespoły. W znanych seriach możemy się spotkać z wydajnymi procesorami, zintegrowanymi układami graficznymi gotowymi do obsługi podstawowych programów i gier, a także pojemnymi kośćmi RAM-u (choć te często są w technologii DDR3, co sprawia, że ich wydajność nie stoi na najwyższym poziomie). Jednak bardzo często sprzęt tego typu nie ma zbytnio zaawansowanego dysku. Na przestrzeni lat technologia wytwarzania każdego z komponentów laptopa nieco się zmieniła. Jeszcze dziesięć, piętnaście lat temu niewielu producentów decydowało się na montaż dysku SSD. Wynika to z prostej matematyki – cena takiego komputera, który ma dysk półprzewodnikowy na swoim pokładzie, byłaby znacznie wyższa, a wzrost wydajności nie byłby tak odczuwalny na „lżejszych” systemach, takich jak Windows XP. Dlatego też w przeszłości popularne było montowanie dysków HDD w topowych konstrukcjach. Choć bywały wyjątki. Dziś jednak nie ma konieczności, by iść na kompromisy tego typu.
Zastosowanie dysku półprzewodnikowego w komputerze, który jest nieco starszy, znacząco podwyższy jego wydajność. To różnica, która jest widoczna na pierwszy rzut oka. Systemy operacyjne, które dziś są dostępne na rynku, są znacznie bardziej wymagające dla podzespołów komputera. Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku odczyt i zapis danych. A tu SSD radzi sobie wybitnie.
Dysk SSD to rozwiązanie dla osób, które potrzebują mobilnego dostępu do plików
Dawniej na rynku nie były dostępne modele SSD o dużej pojemności. Dziś w swojej ofercie dysk SSD 1 TB, 2 TB, czy nawet 4 TB mają przede wszystkim topowi producenci. Tego typu dysk twardy pozwala na przechowywanie ogromnej ilości informacji – czy to w formie filmów, czy zdjęć, czy projektów graficznych, gier etc. Sprawia to, że coraz więcej osób przesiada się z HDD na SSD, bo limit danych przechowywanych na SSD przestał być przeszkodą nawet dla najbardziej wymagających osób.