Podstawa produkcji detali – obróbka powierzchniowa

0
784

Produkcja narzędzi czy maszyn z twardych materiałów od zawsze wiązała się z dużymi nakładami pracy, przywiązaniem do detali i żmudnym obrabianiem zadanych materiałów. Na szczęście wraz z rozwojem technologicznym, część prac taki jak właśnie obróbka powierzchniowa mogła zostać zautomatyzowana – człowiek z przewodniej roli w tym procesie stał się nadzorcą i gwarantem jego dobrego wykonania. Obecnie obróbka powierzchniowa jest wykonywana głównie maszynami, a jej najpopularniejszą metodą pozostaje obróbka powierzchniowa wibrościerna.

Na czym polega wibrościerna obróbka powierzchniowa?

Technologia obróbki wibrościernej to stosunkowo nowy sposób wygładzania czy polerowania zadanych materiałów. Ta obróbka powierzchniowa polega na umieszczeniu w czaszy maszyny służącej do obróbki odpowiedniej mieszanki – wody, płynu wspomagającego obróbkę oraz specjalnych kształtek wykonanych z ceramiki lub tworzywa. W tej mieszance zanurza się detale, które mają podlegać obróbce, po czym maszyna rozpędza się napędzana silnikiem wibracyjnym, który wprawia czaszę wibracje i rotacje. W tym czasie detale, które mają zostać obrobione swobodnie przemieszczają się w urządzeniu ocierając się o wsypane do środka kształtki ścierne. To właśnie te malutkie elementy sprawiają, że obróbka powierzchniowa w ogóle jest możliwa. Takie tarcie skutkuje usunięciem wszelkich zadziorów, zaokrąglenie krawędzi oraz wygładzenie powierzchni! Taka obróbka powierzchniowa może być stosowana w przypadku wielu materiałów – metalu, plastiku, drewna, naturalnych i sztucznych kamieni, ceramiki, gumy i szkła.

Jakimi maszynami dokonuje się obróbka powierzchniowa?

Wybór odpowiedniej maszyny do obróbki to niemal połowa sukcesu w planowaniu całego procesu. To, z jakiej maszyny będziemy korzystać ( a możemy wybrać spośród polerek i wygładzarek) określa między innymi: wydajność obróbcza, rodzaj, kształt, rozmiar i waga detali, forma suszenia, rodzaj separacji po obróbce oraz to, w jakim stopniu cały proces ma być zautomatyzowany. Najważniejszą jednak cechą, jaką posiada obróbka powierzchniowa tą metodą jest znaczna automatyzacja całego procesu – kiedyś wymagało to znacznych nakładów pracy manualnej – teraz jest ekonomicznym i niezwykle wydajnym sposobem, który doceniają firmy na całym świecie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here