Stwórz oczko wodne w 5 krokach

0
1800

Piękny ogródek jest wizytówką każdej posesji. Często wiele osób chce mieć w nim własny zbiornik wodny, czyli oczko wodne. Jego wykonanie nie stanowi problemu nawet dla początkujących. Warto zatem dowiedzieć się, jak wykonać oczko wodne w 5 krokach i jaką trawę ozdobną, a także rośliny obsadzić wokół niego.

Krok pierwszy: wybierz odpowiednie miejsce

Wybór miejsca, jest tak samo ważny, jak prawidłowe wykonanie oczka wodnego. Nie powinno ono się znajdować w miejscu zbyt słonecznym, aby woda nie parowała i nie trzeba było jej zbyt często uzupełniać. Ważne jest również to, aby miejsce na wykop nie znajdowało się zbyt blisko drzew. Umiejscowienie pod drzewami skutkować będzie tym, że jesienią będzie konieczne wyławianie z niego opadłych liści.

Krok drugi: pomyśl o rozmiarze oczka i wybierz materiał

Oczko wodne może mieć różny wymiar. Przydomowe najczęściej mają nie więcej niż 5 metrów kwadratowych, a najczęściej są jeszcze mniejsze. Dlatego w oparciu o wielkość ogródka i zaplanowane inne nasadzenia, np. wykonanie ogródka skalnego trzeba po wybraniu miejsca oszacować wielkość oczka. Teraz pozostaje już wybór gotowego polipropylenowego wkładu na oczko wodne, które wyposażone jest już w półki, dzięki którym można stabilnie posadowić oczko, a także umieścić wokół niego roślinność. Można również wybrać rozwiązanie tańsze i równie skuteczne, jeśli wszystko wykona się dobrze, a więc czarną folię pod oczko wodne.

Krok trzeci: wykonaj wykop i poziomowanie oczka lub zabezpieczenie folii

Kiedy już mamy zakupiony materiał lub zbiornik, to musimy wykonać odpowiedniej wielkości wykop. Powinien być on w takim kształcie jak forma, z tymże nieco większy. W przypadku folii wykopujemy dół na głębokości przynajmniej 40 cm na brzegach, a w najgłębszym miejscu, jeśli planuje się wpuszczenie do oczka wodnego rybek, np. koi, które idealne są do ogrodu japońskiego, oczko wodne powinno mieć przynajmniej metr głębokości. W przypadku wyboru folii dół trzeba podsypać 15 cm warstwą piasku. W przypadku drugiego rozwiązania trzeba jeszcze stworzyć półki na roślinność wodną, a więc dno i boki ukształtować w taki sposób, by powstało kilka półek szerokości 30 cm. Dzięki temu zrobi się miejsce na postawienie koszy z roślinami wodnymi.

Krok czwarty: napełnij stopniowo oczko wodą i zabezpiecz wykop warstwą piasku

W przypadku oczka wodnego wykonanego z formy polietylenowej, po jej umieszczeniu w wykopie należy ją odpowiednio wypoziomować. Można do tego celu użyć deski położonej w poprzek oczka. Po tej czynności można stopniowo oczko napełniać wodą, ale na samym początku do 1/3 wysokości, aby forma nie wypływała do góry. Wolną przestrzeń pomiędzy ściankami formy, a wykopem należy częściowo wypełnić piaskiem, a następnie zalać wodą. Potem można wypełnić oczko wodą całkowicie. W przypadku folii zabezpieczenie dna piaskiem to jedno, ale należy jeszcze zakryć jej brzegi kamieniami bądź żwirem, ze względów estetycznych i praktycznych. Można również wykorzystać darń.

Krok piąty: obsadź oczko wodne roślinnością

Na stworzonych półkach oczka wodnego można umieścić gatunki wodne roślin, np. grzybienie. Ponadto główną rolę dekoracyjną pełnić będą rośliny obsadzone wokół oczka. Przy wyższych brzegach można obsadzić trawę ozdobną, taką jak miskant kwiecisty. Z kolei tam, gdzie trawy ozdobne narażone są bardziej na wilgoć trzeba wybrać gatunki bardziej odporne. Sprawdzi się miskant chiński, tarcznica tarczowata, a także trzęślica modra. Można wybrać również lubiące stale wilgotne środowisko trzykrotki Andersona, które kwitną na fioletowo od czerwca do września, kaczeńce, czy pałkę wodną. Trzeba starannie dobierać roślinność, która lubi warunki lekkiego półcienia, a także stale wilgotną glebę. Warto pamiętać, że trawy ozdobne należy nawozić, jednak nie można przesadzać z nawozem azotowym. Wiele z nich źle znosi mroźną zimę. Wtedy należy je ściółkować, a nierzadko również związywać trawę, aby w ten sposób chronić ją przed zimnym powietrzem i zmarzniętą glebą.

Stworzenie oczka wodnego nie jest skomplikowane. Poradzi sobie z tym zadaniem nawet początkujący ogrodnik. Robiąc wszystko krok po kroku można cieszyć się pięknym zbiornikiem wodnym. Na sam koniec podłącza się jeszcze pompę do oczek wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here