Zalety wykorzystania cegły ogrodowej

0
172

Przydomowy ogród może być urządzany w różny sposób. Każdy z nas chce, aby było to miejsce estetyczne, w którym będzie można odpocząć i zregenerować siły po aktywnym dniu w pracy. Jednym z ciekawych materiałów budowlanych i dekoracyjnych jest cegła. Za jej pomocą można budować różnego typu murki, a także inne konstrukcje o niebanalnym wyglądzie i dużej funkcjonalności. Jakie praktyczne zastosowania ma cegła ogrodowa?

Szerokie zastosowanie cegły ogrodowej

Cegła ogrodowa to materiał, który można wykorzystać na wiele sposobów. Może stać się podstawą ogrodzeń, murków, słupków ogrodzeniowych i altan. Wyróżnia się odpornością na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Cegła jest odporna na blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych, dlatego nie traci swojego pierwotnego wyglądu przez wiele lat. Doskonale komponuje się z innymi elementami wyposażenia ogrodu. Może też tworzyć samodzielne elementy dekoracyjne kontrastujące z roślinnością.

Łączenie z innymi elementami otoczenia

Cegła to materiał, który można formować i układać w bardziej typowe lub nietypowe kształty. Można ją łączyć z innymi surowcami, w tym z metalem, drewnem i betonem. Cegła ogrodowa ma również właściwości izolacyjne. Znakomicie chroni przed hałasem oraz pozwala ograniczyć straty ciepła. Dzięki temu w ogrodzie z elementami wykonanymi z cegły może panować korzystny mikroklimat, bez potrzeby inwestowania nadmiernych środków finansowych w aranżację przestrzeni.

Uniwersalny i trwały murek ogrodowy

Jedną z ciekawych możliwości urządzania ogrodu jest budowanie murków. W ten sposób możliwe jest stworzenie efektownego ogrodzenia w szybkim tempie. Dobrą dekorację ogrodu może być też stara cegła. Murki ogrodowe ze starej cegły będą miały dużą trwałość i przyciągną wzrok zaproszonych gości z uwagi na wysokie walory estetyczne. Tego rodzaju ogrodzenie ma uniwersalny charakter i można je z łatwością dostosować nie tylko do aranżacji ogrodu, ale także wyglądu budynku. Murki ogrodowe ze starej cegły sprawdzają się zarówno obok domów klasycznych, jak i w towarzystwie bardziej nowoczesnej architektury.

Funkcjonalny murek oporowy z cegły

W wielu przypadkach korzystna będzie też budowa murku oporowego. Jest to element, który ma zabezpieczyć skarpy ziemi lub gruzu przed osuwaniem się. Jest to konieczne w sytuacji, gdy w ogrodzie występują duże różnice wysokości terenu. Poszczególne poziomy można umocnić za pomocą murków oporowych z cegły. Można je także wykorzystać do podwyższania rabat oraz stabilizacji schodów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że murek oporowy z cegły może być konstrukcją sięgającą do wysokości około 1 metra. Stawianie wyższych murów w wielu przypadkach wymaga zbrojenia, fundamentów i obliczeń, które powinien wykonywać specjalista.

Wykorzystanie cegły ogrodowej często wiąże się z pracami wymagającymi precyzji i poświęcenia dużej ilości czasu. W zamian uzyskamy funkcjonalne elementy wyposażenia ogrodu lub dekorację, która poprawi wygląd terenu przyległego do domu. Dzięki temu ogród może nabrać unikalnego wyglądu i charakteru niemożliwego do osiągnięcia przy użyciu innych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here