Jak uniknąć alergii sypialnianych? Czystość i higiena jako klucz do zdrowego snu

0
146

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy aż 1/3 życia! Właśnie dlatego niezwykle ważne jest to, aby panowały w niej optymalne warunki, które zapewnią wygodny i zdrowy sen. Jedną z kluczowych kwestii jest higiena – w szczególności dla alergików. Jakich zasad przestrzegać, aby podczas przebywania w sypialni nie być narażonym na reakcje uczuleniowe?

Jak wyposażyć sypialnię alergika?

Pierwsza kwestia, którą należy dobrze przemyśleć urządzając sypialnię, dotyczy poszczególnych elementów wyposażenia. Które z nich mają największe znaczenie i realnie wpływają na stopień czystości i higieny w pomieszczeniu?

  • Materac – to podstawowy element wyposażenia każdej sypialni, który w największym stopniu wpływa na wygodę korzystania z pomieszczenia. Ważne jest to, aby posiadał pokrowiec wyposażony w zamek rozdzielczy, który zawsze można zdjąć i wyprać. Dodatkowo, kluczowa jest też konstrukcja. Jej zadaniem powinno być nie tylko oferowanie plecom należytego podparcia, ale również przepuszczanie powietrza. Im lepsza wentylacja, tym mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia się nadmiernej ilości drobnoustrojów.
  • Poduszka – podobnie jak materac, powinna przepuszczać powietrze i zapobiegać nadmiernemu poceniu się. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie wilgoci stwarzającej idealne warunki do rozwoju bakterii i alergenów.
  • Pościel – najlepsze będą poszwy wykonane z tkanin przystosowanych do częstego prania, które zbyt szybko się nie zniszczą. Materiał należy też dobrać do pory roku i temperatury panującej w sypialni.
  • Kołdra – choć kołdra jest najczęściej bagatelizowanym elementem wyposażenia sypialni, tak naprawdę ma bardzo duże znaczenie. Powinna być lekka, przewiewna, a jednocześnie zapewniać osobie, która pod nią śpi, optymalny komfort termiczny. W sypialni alergika najlepiej sprawdzi się egzemplarz przystosowany do prania. W związku z tym, kołdrę z pierza warto wówczas zastąpić modelem syntetycznym.

Higiena w sypialni – sposoby na efektywne sprzątanie

Aby w sypialni panowały optymalne warunki, które nie będą wiązały się ze zwiększeniem prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji alergicznej, należy sprzątać regularnie i systematycznie. To podstawa! Bez względu na to, jakie meble, dodatki i artykuły sypialniane znajdują się w pokoju. Istnieje jednak szereg sposobów, które umożliwiają szybsze i bardziej skuteczne sprzątanie. Przede wszystkim, warto wyposażyć się w dobry odkurzacz. To roztocza są najczęstszą przyczyną uczuleń. W sypialniach alergików należy odkurzać nawet codziennie. Równie ważne jest też częste robienie prania. Do pralki powinny być wrzucane przynajmniej pokrowce zdjęte z materaca, kołdry i poduszki. Idealna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy jak największą ilość artykułów sypialnianych można wyprać w całości. Duże znaczenie ma też rodzaj stosowanych detergentów. Najlepiej wybierać te opisane przez producentów jako hipoalergiczne.

Alergie sypialniane mogą być niezwykle uciążliwe. Często wiążą się nie tylko z dyskomfortem i słabą jakością snu, ale również z przewlekłym zmęczeniem. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o higienę panującą w całym pomieszczeniu. Dzięki temu znacznie zostanie ograniczony rozwój bakterii i drobnoustrojów.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here