Kompletowanie ubioru myśliwskiego

0
689

Odpowiednie przygotowanie do polowania to gwarancja połowy sukcesu. Niezwykle ważny jest dostęp do specjalistycznego ubioru, który pomoże Ci wtopić się w otoczenie, ochroni Cię przed oddziaływaniami niskich temperatur (i innymi szkodliwymi czynnikami), a także pomoże Ci zachować maksymalną precyzję ruchów. Poniżej skupiam się na temacie myśliwskiej garderoby oraz udzielamy porad związanych z jej kompletowaniem. Dowiesz się jakich elementów nie powinno zabraknąć w wyposażeniu każdego myśliwego. 

Ubiór myśliwski i jego najważniejsze funkcje 

Myślistwo to poważne, niekiedy dość ryzykowne hobby. Adepci myślistwa przygotowują się do jego uprawiania, a w ich wyposażeniu znajdują się rozmaite przyrządy i obiekty, które mają pomóc w skutecznym polowaniu. Do takich należy również odzież, która w trakcie polowania powinna spełniać kilka najważniejszych kryteriów. Przede wszystkim – powinna być wygodna, gwarantować możliwość swobodnego stawiania kroków oraz nieskrępowanego poruszania tułowiem. 

Ważne jest również bezpieczeństwo termiczne oraz izolacja przed opadami atmosferycznymi i wilgocią. Odzież powinna również pomagać w organizacji i przechowywaniu wszystkich potrzebnych sprzętów. Dlatego odzież myśliwska jest często wyposażona w liczne dodatkowe kieszenie, montowane na powierzchni kurtek i spodni. Warto też podkreślić fakt, że zdecydowana większość odzieży myśliwskiej jest pokryta lub wykonana z materiałów gwarantujących maksymalną “niewidzialność” – w odcieniu khaki, zielonym, beżu lub brązu. 

Niektórzy myśliwi wyposażają się nie tylko w specjalistycznych sklepach hobbystycznych, ale również w profesjonalnych sklepach sportowych. Warto pamiętać, że niezależnie skąd pochodzi wybrana przez Ciebie odzież, powinna być wytrzymała oraz solidnie wykonana. 

Najważniejsze elementy stroju myśliwskiego 

Kurtka myśliwska to podstawowy element. Chroni przed wpływem opadów atmosferycznych oraz zimnem. Ma także wpływ na Twoją widoczność – stanowi praktyczny i skuteczny kamuflaż w trakcie poruszania się w zielonym otoczeniu. Chętnie wybierane to między innymi kurtki moro, wojskowe.

Spodnie myśliwskie powinny być wysoce odporne na rozdarcia i przetarcia. Warto wybierać produkty wykonane z wytrzymałych materiałów, a także wyposażone w dodatkowe wzmocnienia, obszycia lub warstwy. W trakcie wybierania spodni warto zwrócić uwagę na komfort ich noszenia. Nie powinny powodować ucisku w okolicy kolan lub pośladków. 

Koszule i t-shirty wybierane przez myśliwych to również istotny element ich stroju. Warto wybierać ubrania wykonane z materiałów przewiewnych, które zapewnią nie tylko izolację termiczną, ale również wentylację powierzchni skóry. 

Bielizna wybierana na czas polowania chroni przed utratą ciepła. Warto wybierać produkty termoaktywne, które pasują do rozmaitych i zmiennych warunków pogody. 

Nakrycie głowy jest ważne z tego samego powodu. Przez powierzchnię głowy tracimy znaczną ilość ciepła. Jeśli więc polowanie będzie odbywać się nocą lub w okresie zimy, odpowiednie nakrycie głowy to element obowiązkowy.

Na koniec warto wspomnieć o obuwiu, które powinno być wygodne i wytrzymałe. Warto wybierać buty z solidną podeszwą, gwarantującą przyczepność do każdego podłoża. Ważna jest także obecność warstw dodatkowych, izolujących przed wilgocią oraz chłodem. Stopy są narażone na rozmaite szkodliwe oddziaływania w trakcie chodzenia po lesie, dlatego zakup obuwie warto poprzedzić dokładnym przymierzeniem wielu produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here