Materace dla osób z bólami pleców: jak wybrać materac zapewniający ulgę?

0
103

Szacuje się, że ból pleców to jeden z najpowszechniejszych problemów. Znacząco wpływa na jakość naszego życia, gdyż coraz częściej utrudnia, a nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. A jak można poradzić sobie z bólem pleców? Istnieje kilka sposobów, w tym zainwestowanie w dobry materac.

Jak poradzić sobie z bólem pleców?

W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić przyczynę bólu pleców oraz jego rodzaj. Jednak najczęściej wynika on z nieprawidłowego wykonywania codziennych czynności domowych, przeciążeń lub siedzącego trybu życia. Osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa zaleca się przede wszystkim zmianę stylu życia – zwiększenie aktywności fizycznej, utrzymanie prawidłowej masy ciała czy wdrożenie nawyków pozwalających zadbać o plecy. Ulgę w bólu może przynieść także:

 • gorąca kąpiel,
 • joga lub inne ćwiczenia relaksacyjne na kręgosłup,
 • stosowanie plastrów rozgrzewających i chłodzących.

Jeśli ból nie znika, to warto zdecydować się na maści czy tabletki przeciwbólowe. Pamiętajmy jednak, że na pierwszym miejscu powinna znajdować się konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Dlaczego ważna jest konsultacja z fizjoterapeutą lub lekarzem?

Z pewnością większość z nas słyszała, że w przypadku przewlekłych bólów kręgosłupa, które nie znikają po zmianie stylu życia, należy skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem. Istnieje ku temu wiele powodów, w tym:

 • rozpoznanie przyczyny bólu,
 • możliwość dobrania indywidualnego leczenia,
 • pozwala na wykluczenie poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak infekcje, nowotwory czy inne choroby,
 • ogólne sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta,
 • dopasowanie rehabilitacji i terapii ruchem w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Materac dla osób z bólami pleców – jak go wybrać?

Osoby zmagające się z bólem pleców powinny także zainwestować w dobry materac do spania. Obecnie na rynku znajduje się wiele różnych modeli, przez co nie zawsze wiemy, na co konkretnie zwrócić uwagę. Aby podłoże od spania mogło zagwarantować niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, należy przy jego wyborze uwzględnić:

 • twardość – jest to kluczowy czynnik wpływający na komfort snu, a ogólna zasada mówi, że musi być ona dopasowana do wagi oraz osobistych preferencji,
 • rodzaj wypełnienia – to właśnie ono wpływa na właściwości wybranego przez nas materaca,
 • rozmiar – szacuje się, że dla singli są przeznaczone modele o szerokości od 90 cm do 120 cm, a dla par modele o szerokości od 140 cm do 180 cm.

Istnieje wiele sposobów, aby móc poradzić sobie z bólem kręgosłupa. Jednym z nich jest wybór odpowiednio dopasowanego do naszych potrzeb i preferencji materaca. Dzięki niemu jesteśmy w stanie poprawić jakość snu, a także zmniejszyć ból pleców.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here