O dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu u mężczyzn, mówi się niewiele, o wiele rzadziej niż o analogicznym problemie u pań, choć i on jest wstydliwie pomijany. Tymczasem z niekontrolowaną mikcją zmaga się wielu mężczyzn, zarówno dojrzałych, jak i całkiem młodych. Jakie są przyczyny tej przypadłości i czy ma ona inny przebieg niż u kobiet? Dowiedz się tutaj.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – rodzaje i stopnie nasilenia dolegliwości
Nietrzymanie moczu u mężczyzn ma – podobnie jak u pań – trzy podstawowe postaci. Mowa o wysiłkowym nietrzymaniu moczu, naglącym nietrzymaniu moczu oraz mieszanej (wysiłkowej i zarazem naglącej) postaci tej dolegliwości. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczy niekontrolowana mikcja pojawia się podczas czynności związanych z napięciem mięśni brzucha, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, kichanie, kasłanie czy śmianie się. Naglące nietrzymanie moczu wiąże się z uczuciem parcia na pęcherz, które powoduje potrzebę natychmiastowego oddania moczu. Postać mieszana łączy te objawy. Nietrzymanie moczu u mężczyzn tak jak u kobiet może być w różnym stopniu nasilone: od kropelkowego popuszczania moczu aż do całkowitego mimowolnego opróżnienia pęcherza.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?
W przypadku mężczyzn do najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu należą problemy z prostatą i układem moczowym. Często dochodzi do niego przy chorobach nerek (kamica nerkowa) i przy łagodnym przeroście prostaty, gdy pojawiają się problemy z oddawaniem moczu i pęcherz jest nadmiernie przepełniony. Nietrzymanie moczu u mężczyzn jest również dość częstym powikłaniem po operacji usunięcia prostaty. Może do niego przyczyniać się niewłaściwa dieta, czyli spożywanie ostro przyprawionych dań i picie napojów o działaniu moczopędnym, w tym alkoholu. Przy drobnych kłopotach z niekontrolowaną mikcją taki sposób odżywiania może je nasilać.
Jak radzić sobie przy niekontrolowanej mikcji?
Nawet niewielkie popuszczanie moczu może powodować dyskomfort i obawę przed kłopotliwą sytuacją w przestrzeni publicznej. Problemem jest nie tylko zawilgocona bielizna, ale także nieprzyjemny zapach. Można temu przeciwdziałać w bardzo prosty sposób, stosując produkty higieniczne przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu. Dla mężczyzn dostępne są specjalne wkładki urologiczne TENA Men, które mają kształt dostosowany do męskiej anatomii. Pozwala to na skuteczną ochronę przed wilgocią, a także zapewnia całkowitą dyskrecję – wkładki są praktycznie niewidoczne pod ubraniem, a nawet pod bielizną. Panowie mogą też zdecydować się na majtki chłonne dla mężczyzn, które mają wkład chłonny umieszczony w odpowiednim miejscu. Nie różnią się one pod względem wyglądu od zwykłej bielizny, więc dyskrecja jest zapewniona. Produkty na nietrzymanie moczu TENA są przyjazne dla skóry, wygodne i skutecznie zabezpieczają przed przeciekaniem oraz przed przykrym zapachem. To dobre rozwiązanie, należy też pamiętać, że nietrzymanie moczu można leczyć.