Czym są prebiotyki?

0
1494

Prebiotyki bywają mylone z probiotykami, ale są zupełnie czym innym i pełnią zgoła inną funkcję. Sprawdźcie, czym dokładnie są prebiotyki, jaka jest ich rola w naszym organizmie i dlaczego są nieodłącznym towarzyszem dobrych bakterii? Odpowiadamy na wasze pytania.

Czym są prebiotyki i gdzie je znaleźć?

Prebiotyki to węglowodany złożone z grupy fruktooligosacharydów. Należy do nich także cukier złożony o nazwie inulina, laktuloza pochodząca z laktozy oraz skrobia oporna, nieulegająca rozkładowi pod wpływem enzymów trawiennych. Prebiotyki pełnią w układzie pokarmowym rolę pożywienia dla dobroczynnych bakterii jelitowych, czyli probiotyków. Probiotyczne drobnoustroje czerpią energię z węglowodanów złożonych, potrzebną im do życia i pracy.

Naturalnymi źródłami prebiotyków są przede wszystkim owoce i warzywa. Fruktooligosacharydy znajdziemy w bananach, cykorii, cebuli, szparagach i ziemniakach. Zimne ugotowane ziemniaki zawierają też skrobię.. Czosnek, pomidory i pszenica to z kolei doskonałe źródła inuliny. Dobrym źródłem węglowodanów złożonych (prebiotyków) są też kasze, płatki zbożowe, makarony i pieczywo pełnoziarniste oraz miód.

Dlaczego probiotyki i prebiotyki są tak ważne dla naszego organizmu?

Bakterie probiotyczne są niezbędne dla właściwej pracy układu pokarmowego (w głównej mierze jelit) i dobrej kondycji całego organizmu. To im zawdzięczamy sprawne trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Dzięki równowadze bakteryjnej zachowanej w jelitach prawidłowo funkcjonują układy wewnętrzne i narządy, a organizm ma większą odporność na czynniki chorobotwórcze. Zdrowe jelita to także lepsze samopoczucie.

Z kolei prebiotyki to substancje odżywcze, które stanowią pożywienie dla bakterii probiotycznych. Bez nich probiotyki nie są w stanie się namnażać, przez co nie spełniają swojej funkcji w organizmie. Gdy w naszej diecie brakuje naturalnego źródła prebiotyków, zmniejsza się liczba dobroczynnych bakterii, a w naszym układzie pokarmowym dochodzi do zachwiania równowagi.

Prebiotyki dobrze przyjmować w postaci naturalnej, ale są one również zawarte w suplementach diety.

Prebiotyk jako suplement diety

Probiotyk i prebiotyk jako suplementy diety zaleca się stosować w przypadku, gdy nasza flora bakteryjna jelit ulega osłabieniu, na przykład w wyniku biegunki czy antybiotykoterapii. Prebiotyk w postaci suplementu diety najczęściej połączony jest z probiotykiem – taki kompleksowy preparat to synbiotyk.

Suplementując prebiotyki, dostarczamy dobroczynnym bakteriom probiotycznym „prowiantu”. Pozwoli im to szybciej i łatwiej skolonizować jelita i wydajniej się namnażać. Pamiętajmy jednak, że suplementy diety nie mogą na dłuższą metę stanowić substytutu zdrowego odżywiania, nie zaleca się też stosować ich profilaktycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here