Siwe włosy – jakie są przyczyny przedwczesnego siwienia? 

0
1340

Obecne czasy opierają się na kłucie piękna i młodości, ponieważ przy ustawieniu się pierwszych oznak starości w postaci Siwego włosa lub zmarszczki na twarzy, budzi się w człowieku niepokój. Nie każdy jednak jest świadomy, siwienie włosów może być generowane jedynie przez starzenie się. Czynnikami siwienia może być wiele innych czynników. Coraz częściej siwe włosy pojawiają się nawet młodych osób i nie chodzi tutaj o osoby, które je po farbowały, tylko te, u których zaczęły pojawiać się naturalnie. Jakie są przyczyny przedwczesnego siwienia włosów? Czy da się powstrzymać przedwczesne siwienie? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/siwe-wlosy-czy-mozna-spowolnic-starzenie/ 

Jakie są przyczyny przedwczesnego siwienia włosów? 

Zdziwienie Jest procesem, który polega na zanikaniu komórek macierzystych melanocytów, które odpowiedzialne są za wytwarzanie barwnika melaniny w mieszkach włosowych. Włosy pozbawione melaniny są dodatkowo sztywne i trudne w układaniu. Fizjologicznie proces siwienia włosów rozpoczyna się od około 30 – 40 roku życia i wtedy przebiega on stopniowo. Możliwe jest jednak pojawienie się siwych włosów znacznie wcześniej, a w niektórych przypadkach może dotyczyć nawet dzieci. 

Czy dieta ma wpływ na siwienie włosów? 

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wczesne siwienie może być spowodowany tym, co jemy. Dieta, która uboga jest w antyoksydanty może wywierać negatywny wpływ na wolnych rodnikach oraz prowadzić do niedoboru witaminy B5. Może to odpowiadać za pojawienie się siwizny w młodym wieku. Negatywny wpływ na włosy ma również niedobór kwasu pana tonowego, foliowego, cynku, baza, selenu, miedzi oraz jodu. 

Przedwczesne siwienie objawem choroby 

Przedwczesne siwienie może być również objawem chorób  Pojawienie się siwych włosów w młodym wieku może oznaczać rozwój wielu chorób. 

Wśród nich możemy wymienić: 

  • cukrzycę
  • chorobę jajników
  • bielactwo
  • zaburzenia krążenia
  • chorobę Addisona
  • nadczynność tarczycy
  • chorobę nerek
  • anemię złośliwa 

Czasami pojawienie się siwych włosów w młodym wieku generowane jest przez choroby ogólnoustrojowe, jednak w niektórych przypadkach może mieć to charakter odwracalny. Wówczas odbarwienie włosa wynika na przykład z większej aktywności enzymu katalazy oraz zaniku barwnika, a przypadku nieodwracalnego procesu  dochodzi do uszkodzenia komórek macierzystych. 

Czy możliwe jest powstrzymanie przedwczesnego siwienia włosów? 

W przypadku gdy siwe włosy uwarunkowane są genetycznie lub są wynikiem choroby, powstrzymanie procesu siwienia zazwyczaj nie jest możliwe. Jednak w innych przypadkach kluczowe znaczenie ma zdrowy tryb życia, a także odpowiednia dieta. Może to zapobiec rozwojowi przedwczesnego siwienia włosów, który generowany jest stresem lub niedoborami pokarmowymi oraz może przyspieszyć powrót do naturalnego koloru włosów w przypadku odwracalnego siwienia. 

Zobacz też: http://gratia.pl/podwojny-podbrodek-dlaczego-powstaje-jakie-sa-sposoby-na-jego-usuniecie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here