Co to jest styl Vintage?

0
538

Styl Vintage niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Często możemy usłyszeć o ubraniach, dodatkach, jak również wnętrzach urządzonych w tym popularnym stylu, jednak równie często bywa on mylony z kilkoma innymi, również popularnymi w aranżacji wnętrz nurtami – skandynawskim, loftowym czy rustykalnym.

Ponadczasowe piękno

W prostych słowach styl Vintage łączy w sobie niezwykłą elegancję oraz znakomitą pomysłowość. Wyróżnia go nietuzinkowość charakterystyczna dla minionych dekad. Osoby preferujące ten styl lubują się w starych rzeczach (nie antykach!), cenią piękno nieśmiertelnej klasyki, ale przy tym oryginalność w aranżowaniu przestrzeni. Warto podkreślić, że określenie „vintage” nie odnosi się do konkretnej epoki czy okresu w modzie bądź wzornictwie. Tak po prostu nazywane są ubrania, meble czy dodatki, które stylizowane są na starsze, hołdujące tradycji, w żadnym stopniu nie wpisujące się w nowoczesny design. Co ciekawe, określenie to pochodzi z Francji i początkowo winiarze używali go w odniesieniu do wina, które było sezonowane przez wiele lat. Cechą charakterystyczną stylu Vintage jest po prostu starzenie się.

Wnętrza z duszą

W polskich wnętrzach styl Vintage najczęściej oznacza powrót do lat pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Charakterystyczne dla tamtych czasów meblościanki, ceramika z Bolesławca, landrynkowa kolorystyka czy meble obite welurem to tylko niektóre z wielu propozycji chętnie wykorzystywanych w aranżacjach przez miłośników ponadczasowej klasyki. Nie każdy ma możliwość wykorzystania w urządzanym przez siebie pomieszczeniu oryginalnych mebli i dodatków z tamtych czasów, dlatego nieustannie powstaje wiele firm oferujących produkty stylizowane na początek drugiej połowy ubiegłego wieku. Można do nich zaliczyć chociażby bardzo popularne w ostatnim czasie makramy i inne ozdoby tworzone ze sznurka bawełnianego, powracające do łask kryształy czy ozdobne talerze bądź dywany zdobiące ściany. Kwiatowe wzory, „zamierzone” postarzanie, tkaniny wyglądające na wyblakłe – to wszystko, wykorzystane w odpowiedni sposób i dobrze ze sobą zgrane, może zaowocować powstaniem wyjątkowo pięknej, niebanalnej przestrzeni, która z pewnością zachwyci każdego miłośnika stylu Vintage.

Wszystko o stylu Vintage

Ciekawe pomysły, przydatne rady i wskazówki skierowane do wszystkich „vintagemaniaków” można znaleźć na stronie pogotowiewnetrzarskie.com, gdzie zarówno zagorzali zwolennicy tego stylu, jak i osoby, które pragną dopiero go odkryć, bez wątpienia znajdą wiele interesujących informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here