Podstawowe narzędzia stomatologiczne

0
677

Gabinet stomatologiczny wielu z nas kojarzy się przerażająco. Tymczasem, jest to gabinet lekarski jak każdy inny. Warto przełamywać lęk przed nim, aby częściej kontrolować stan naszego uzębienia. Odczarowywanie tego strasznego miejsca warto rozpocząć od zapoznania się z narzędziami, których używa dentysta w czasie wykonywania operacji w naszej jamie ustnej. Czym jest tak naprawdę np. to groźnie szumiące wiertło do borowania?

Pierwszą rzeczą, która staje nam przed oczami, gdy wchodzimy do gabinetu stomatologa, jest fotel dentystyczny. To podstawowy element wyposażenia gabinetu lekarskiego. Praktyka pokazuje, że im bardziej profesjonalny gabinet stomatologiczny, tym bardziej zaawansowany technologicznie fotel. Dobry dentysta ceni sobie komfort pracy własnej, jak i wygodę pacjenta. Dlatego inwestuje w fotel, który ma regulowaną wysokość i kąt oparcia, spluwaczkę, a także dodatkową lampę ułatwiającą pracę.

Podstawowe narzędzia diagnostyczne w gabinecie dentysty

Leżąc na fotelu dentystycznym, zostajemy zawsze na początku poddani przeglądowi jamy ustnej. Aby go przeprowadzić, stomatolog posługuje się pincetą stomatologiczną, którą „dłubie” w naszych zębach, a także lusterkiem. Jest to charakterystyczny przyrząd z okrągłym zwierciadłem, zakrzywiony, na krótkiej rączce. Dodatkowo, już na pierwszym etapie wizyty możemy zauważyć w rekach dentysty łopatkę stomatologiczną i zgłębnik stomatologiczny (sierpowy, rozwartokątny lub prostokątny). Są to podstawowe diagnostyczne narzędzia stomatologiczne. Można je obejrzeć na stronie sklep.marrodent.pl.

Narzędzia stomatologiczne wykorzystywane w leczeniu zębów i przyzębia

Gdy stomatolog dokona diagnozy naszego problemu stomatologicznego, zabierze się do pracy. W zależności od tego, czy zdecyduje się na założenie opatrunku na ząb, czy też od razu zabierze się do leczenia zęba, będziemy mieli do czynienia albo z opychaczem stomatologicznym i cementem lub opatrunkiem, albo z ekskawatorem, wykorzystywanym na przykład do leczenia kanałowego zęba. Ostatnie narzędzie służy do usuwania tkanek martwych zęba, zmienionych przez próchnicę.

Zdarza się, że do stomatologa trafiamy z problemem dotyczącym naszych dziąseł. Wówczas stomatolog wyciągnie ze swojego arsenału skaler, periotom, kiret,ewentualnie nóż do resekcji dziąsła. Być może będziemy mieli okazję zobaczyć również takie narzędzia stomatologiczne jak sondy stomatologiczne w użyciu oraz zgłębniki.

Niestety czasami również zdarza się,że ząb należy wyrwać wraz z korzeniami. Wtedy będziemy mieli do czynienia z kleszczami stomatologicznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here