Franczyza w małym mieście – podstawowe warunki dotyczące lokalizacji

0
384

Dobra lokalizacja to klucz do sukcesu franczyzy w małym mieście. Podejmując decyzję o rozpoczęciu tego typu działalności, można zasugerować franczyzodawcy, gdzie warto najlepiej ulokować sklep sieci.

Odpowiednia lokalizacja franczyzy w małym mieście zapewnia regularnie wysokie przychody pozwalające na utrzymanie się na lokalnym rynku, gdzie konkurencja między poszczególnymi sklepami jest wysoka.

Najlepsze lokalizacje dla franczyzy

Jaki sklep otworzyć w małym mieście, biorąc pod uwagę jego lokalizacje? Wśród najlepszych miejsc dla franczyzy w małym mieście znajdują się centra osiedli mieszkaniowych oraz miejsca nieopodal obiektów użyteczności publicznej (jak szkoły, urzędy), banków i innych instytucji. Wiele dobrych franczyz w małym mieście działa także przy głównych deptakach, na starówce i przy parkach, gdzie przechodzi dużo osób, które po drodze chcą zrobić małe lub większe zakupy.

Franczyza w małym mieście – ograniczenia

Bez względu na to, jaki sklep otwiera się w małym mieście, jeśli chodzi o lokalizację, istnieją pewne ograniczenia. Dotyczą one np. punktów handlowych sprzedających alkohol, które wymagają do sprzedaży uzyskania koncesji. W takim przypadku niezbędne jest bowiem zapewnienie odpowiedniej odległości od placówek oświatowych. Określają je przepisy gmin i powiatów, które mogą się różnić, w zależności od lokalizacji. Warto je dokładnie przeanalizować, zanim podejmie się decyzję, jak sklep otworzy się w małym mieście.

Decyzja o lokalizacji franczyzy – kto ją podejmuje?

Możliwe jest zasugerowanie potencjalnej lokalizacji punktu, w którym będzie się prowadziło działalność handlową, biorąc pod uwagę jego popularność wśród docelowych grup klientów.

Ostateczną decyzję o lokalizacji franczyzy w małym mieście podejmuje jednak franczyzodawca. Opiera się ona na szczegółowej analizie przeprowadzonej przez analityków, biorąc pod uwagę także podobne punkty w innych miastach.

Franczyza w dobrej lokalizacji a zarobki

Dobrze zlokalizowana franczyza pozwala na osiąganie przychodów wyższych niż w przypadku umowy o pracę. Jaki sklep warto otworzyć w małym mieście? Doskonałym rozwiązaniem jest franczyza Żabka. Tylko w I kwartale 2022 r. 76% franczyzobiorców tej sieci zadeklarowało osiąganie przychodów w wysokości 20 tys. zł miesięcznie lub więcej. Tymczasem zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w analogicznym okresie przeciętne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w Polsce wynosiło 6235,22 zł. To dlatego franczyza Żabka cieszy się tak dużą popularnością, szczególnie w małych miastach, gdzie trudno o wysokie zarobki z pracy na etacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here