Ile zarabia kancelaria prawna?

0
736

Temat zarobków – i to niezależnie od branży – jest zwykle dość kontrowersyjny. Trudno bowiem znaleźć osobę, która byłaby zadowolona z wysokości uzyskiwanych dochodów. Zupełnie inaczej wygląda tu sprawa kancelarii prawnych i zatrudnionych w nich prawników. Mogą oni bowiem liczyć na dochody rzędu nawet 35 tysięcy złotych!

Należy zacząć od początku

Mówiąc o zarobkach, jakie oferuje kancelaria prawna, trzeba brać pod uwagę kwoty, od których prawnik rozpoczyna swoją karierę. Osoba młoda i z niewielkim doświadczeniem, może liczyć na przychody w wysokości od 4 go 6 tysięcy złotych brutto. Faktem jest, że z punktu widzenia osoby, która musiała kształcić się przez wiele lat nie jest to zbyt dużo, ale… od czegoś trzeba zacząć.

Osoba z większym doświadczeniem może liczyć na zarobki rzędu od 5 do nawet 8 tysięcy złotych. Naturalnie kwota ta będzie zależeć od takich czynników, jak liczba przeprowadzonych spraw, rozpoznawalność, czy też skuteczność w dbaniu o interesy klientów. Jednym słowem – im bardziej sprytny i rzutki jest prawnik, tym może więcej zarobić.

Doświadczenie vs własna działalność

Ile mogą zarobić osoby z największym doświadczeniem? Okazuje się, że całkiem sporo! Według niektórych statystyk dobre kancelarie prawne płacą swym najlepszym specjalistom nawet 25 tysięcy złotych, co naturalnie jest kwotą zawrotną. Trzeba też pamiętać, że kwota zarobków jest zależna również od formy świadczonych na rzecz klienta usług.

Nietrudno dojść do wniosku, że najwięcej na tym polu mogą zarobić osoby prowadzące własną kancelarię prawną. Tutaj zarobki mogą być wręcz oszałamiające, gdyż ich wysokość może sięgnąć niebagatelnej kwoty 35 tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie własnej kancelarii wiąże się z dużymi wydatkami i olbrzymią odpowiedzialnością.

Pozostałe korzyści

Osoba pracująca w zawodzie prawnika może liczyć na szereg korzyści i to nie tylko od strony majątkowej. Część z nich dotyczy np. zaciągania kredytów. Okazuje się bowiem, że prawnicy i adwokaci to grupa osób, która – ze strony banku – może liczyć na znacznie korzystniejsze oferty kredytowe.

Podsumowując, kancelaria prawna z pewnością dobrze wynagradza swoich pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że osiągnięcie w tym zawodzie odpowiednich sukcesów, jest uzależnione od wielu różnych czynników. Ważną kwestią jest też wysiłek, jaki należy włożyć w zdobycie odpowiedniego doświadczenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here