Jak dobrać rolety do stolarki okiennej? Praktyczne wskazówki

0
624

Kolor ram okiennych wpływa nie tylko na estetykę elewacji budynku, ale również nadaje odpowiedniego charakteru pomieszczeniom znajdującym się wewnątrz. Warto zadbać więc o odpowiednie ich wyeksponowanie, poprzez dobór pasujących osłon. Na szczęście wybór jest niemal nieograniczony i z łatwością możemy znaleźć takie, które będą odpowiadać naszym aranżacyjnym potrzebom.

Rolety doskonale chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem i ograniczają ilość wpadającego światła. Co więcej, pozwalają zadbać o prywatność domowników, skutecznie chroniąc mieszkania przed spojrzeniami przechodniów czy ciekawskich sąsiadów. Osłony oprócz swojej praktycznej strony mają również inną, bardziej dekoracyjną. Warto wybrać więc te, które będą tworzyły harmonię z całą przestrzenią okienną.

Osłony okienne do białych okien

Białe ramy cieszą się największą popularnością. Ze względu na swój uniwersalny kolor, są zdecydowanie najmniej problematyczne i stanowią pasujący element zarówno w przypadku nowoczesnych, jak i klasycznych budynków. Dodatkowo takie okna na tle jasnej elewacji zewnętrznej, mogą tworzyć jednolitą ścianę, stając się niemal niewidoczne.

Stworzenie wewnętrznej aranżacji okiennej z białymi ramami również nie powinno stanowić większego wyzwania. Te okażą się bowiem ciekawą bazą dla ozdobnych rolet rzymskich, które ze względu na sposób składania materiału, tworzą eleganckie marszczenia. Wielbiciele nowoczesnych rozwiązań mogą również pomyśleć o roletach plisowanych. Uszyte w jasnym kolorze delikatnie wtopią się w cały otwór okienny, natomiast kolorowe będą stanowiły ciekawy kontrast.

Białe, tradycyjne ramy wyjątkowo dobrze komponują się z aluminiowymi żaluzjami, które stanowiły hit lat 90. Aktualnie znów cieszą się dużą popularnością, a to wszystko za sprawą prostej konstrukcji i wysokiej użyteczności. Tworzywo, z którego zostały wykonane, zachwyca nie tylko trwałością, ale też łatwością pielęgnacji. Możemy je wyczyścić przy użyciu delikatnych detergentów, bez potrzeby demontowania całej konstrukcji.

Dobierając osłony, pamiętajmy o tym, że jasne ramy wprowadzają do wnętrza nieco świeżości i harmonii, ale mogą też stanowić bazę do budowania własnych, fantazyjnych aranżacji. Dzięki swojej uniwersalności z łatwością dopasują się do wybranego stylu, dlatego będą dobrze komponować się z roletami w niemal każdym kolorze.

Osłony okienne do brązowych okien

Brązowe okna są wyjątkowo dekoracyjne i sprawiają, że pomieszczenie nabiera ciepła i przytulności. Zarówno jasne, jak i ciemne odcienie drewna pasują do wielu elewacji i stanowią ciekawe wykończenie domów wybudowanych w stylu tradycyjnym czy wiejskim. Brązowy kolor zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku idealnie współgra z innymi naturalnymi barwami. Szukając pasujących rolet, warto zwrócić uwagę na te wykonane w jasnych beżach, kolorach piaskowych, złamanej bieli czy w odcieniach zieleni. Osłony w innych barwach mogą sprawić, że wnętrze stanie się chaotyczne, a wystrój mieszkania sprawi wrażenie nieprzemyślanego.

Które rolety będą stanowiły ciekawe dopełnienie brązowych ram okiennych? Przede wszystkim będą to żaluzje drewniane i bambusowe. Ich naturalny kolor sprawia, że w połączeniu z ramą, tworzą harmonijną całość. Przed zakupem zwróćmy jedynie uwagę na odcień drewna. Żaluzje bambusowe często wykonane są z drzew azjatyckich, z kolei drewniane osłony wykonuje się z drewna lipowego oraz dębowego. Kolor lameli może więc nieco różnić się od koloru ramy. Brązowe okna to również ciekawa baza dla tradycyjnych rolet materiałowych. Wystarczy wybrać te stworzone w odpowiednim kolorze.

Uniwersalne osłony okienne

Uniwersalne osłony dostępne w wielu wzorach mogą sprawdzić się zarówno w przypadku białych ram, jak i brązowych. Przykładem mogą być popularne zasłony. Mięsisty lub delikatny materiał będzie stanowić ozdobę wielu okien, niezależnie od wybranego stylu aranżacyjnego. Jeśli zależy nam jednak na roletach, postawmy na plisy, które niezależnie od sposobu montażu, nie będą utrudniały otwierania i zamykania okien. Zwinięty materiał, który składa się w estetyczną harmonijkę, zajmuje stosunkowo niewiele miejsca.

Podsumowanie

Wybierając osłony, które będą pasowały do ramy okiennej, pomyślmy przede wszystkim o ich odpowiednim kolorze. To w barwie tkwi niemal cały sukces aranżacyjny. Brązowe okna zawsze będą dobrze wyglądać z roletami wykonanymi w odcieniach ziemi, natomiast białe mogą stanowić bazę niemal dla wszystkich kolorów świata.

Decydując się na konkretną osłonę, zwróćmy również uwagę na jej funkcjonalność. Sprawdźmy, czy materiał odporny jest na działanie pary wodnej, jeśli roleta ma zostać zamontowana np. w kuchni czy łazience. Zwróćmy uwagę również na stopień zaciemnienia oraz możliwość swobodnego regulowania ilości wpadającego światła.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here