Czy wiesz, że blisko 3 miliony Polaków ma długi? Największa grupa to ta, która wpadła w sidła tzw. pętli długów w wyniku zaciągnięcia zbyt dużej ilości zobowiązań kredytowych albo pożyczek. Okazuje się, że łatwy dostęp do dodatkowych pieniędzy sprawia, że potrzeby potencjalnych klientów stają się wygórowane, a same decyzje o współpracy z bankiem czy firmą pożyczkową podejmowane są nierzadko impulsywnie. To najkrótsza droga, aby przestać radzić sobie z terminową spłatą rat. Dowiedz się, co to jest pętla zadłużenia i poznaj najlepsze sposoby, aby z niej wyjść.
Co to jest pętla długów?
Zaciągasz kolejne zobowiązania kredytowe i pożyczkowe, ponieważ wciąż cieszysz się wystarczającą zdolnością kredytową, a dla instytucji, które takie zobowiązania oferują, nadal jesteś w pełni wiarygodny i wypłacalny. Problem pojawia się wtedy, gdy dla pozyskania środków na spłatę rat kredytów albo pożyczek musisz zaciągnąć kolejne zobowiązanie. W końcu tracisz zdolność do spłaty rat, a banki i instytucje pozabankowe odmawiają Ci udzielenia kolejnego wsparcia finansowego. To właśnie zjawisko tzw. pętli długów, w którą niestety wpada coraz więcej osób. Na szczęście są skuteczne metody oddłużeniowe, które pozwalają odzyskać płynność finansową i lepiej zarządzać własnym budżetem.
Jak działa kredyt oddłużeniowy?
Jedną z najlepszych opcji pozbycia się długów i radzenia sobie ze spłatą rat zaciągniętych zobowiązań, jest kredyt oddłużeniowy. W tej najpopularniejszej wersji jest to kredyt konsolidacyjny, który łączy wskazane przez klienta pożyczki czy kredyty. Pamiętaj jednak, że większość instytucji podejmuje tego rodzaju współpracę z klientami, którzy wykazują zdolność kredytową, a podstawą wiarygodności i wypłacalności jest zaświadczenie o generowanych zarobkach. Decyzję o wzięciu kredytu oddłużeniowego najlepiej podjąć, kiedy jeszcze długi nie powstały, a klient dopiero zaczyna odczuwać problemy z regulowaniem należności.
Co tak naprawdę daje kredyt konsolidacyjny i dlaczego uznawany jest za kredyt oddłużeniowy? Łódź i inne miasta na terenie Polski oferują tego zobowiązania na różnych warunkach, natomiast jego istota jest zawsze taka sama. Połączenie różnych zobowiązań ma dać lepsze warunki ich spłaty. Najczęściej wydłuża się okres współpracy z bankiem czy firmą pożyczkową, a więc miesięczna rata staje się mniejsza, aniżeli łączna wartość tych spłacanych na dotychczasowych warunkach. Co więcej, połączenie kredytów może dać jeden, nowy kredyt z niższym oprocentowaniem i mniejszymi kosztami całkowitymi, dzięki czemu klient może generować oszczędności. Warto również wspomnieć, że spłata jednej raty w wyznaczonym terminie jest znacznie bardziej komfortowa, niż regulowanie kilku należności.