Jak zmusić alkoholika do leczenia?

0
914

Gdy w rodzinie pojawia się problem alkoholu, wszyscy zastanawiają się w jak zmusić alkoholika do leczenia. Niestety sprawa nie jest tak prosta. Dorosłego człowieka do leczenia zmusić nie można. A nawet gdyby to się udało – leczenie alkoholizmu bez chęci i zaangażowania samego chorego nie ma sensu. Jeśli alkoholik jest agresywny, można zgłosić to na policję, a następnie uzależniony zostanie umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale obserwacji.

Dla niektórych takie doświadczenie może być wstrząsające i obiecają zmianę by móc jak najszybciej szpital opuścić. Jednak to nie sprawi, że dogłębnie zrozumieją swój problem i nauczą się jak żyć jako niepijący alkoholik. To jest możliwe! Lecz przed chorym będzie bardzo dużo pracy, będzie potrzebował wsparcia najbliższych, ale też profesjonalnych lekarzy, terapeutów, psychologów i ośrodka na wysokim poziomie, który specjalizuje się w leczeniu alkoholizmu.

Na samym początku najważniejsze jest aby pokazać choremu, że naprawdę ma problem. Porozmawiać, spróbować na spokojnie – mimo ogromnych emocji, które mogą temu towarzyszyć. Bardzo możliwe, że wiele takich rozmów jest już za wami. Nic dziwnego, osoba chora potrafi latami wypierać fakt, że posiada problem z którym sobie nie potrafi poradzić. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu. Perspektywa pobytu w takim ośrodku nie jest tak przerażająca jak może być wizja kilku tygodni czy nawet miesięcy w szpitalu psychiatrycznym. Tam leczą się również osoby cierpiące na inne choroby.

W prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu znajdują się osoby dotknięte problemem uzależnienia od alkoholu. Pacjent ma poczucie, że jego problem jest w pełni zrozumiany, nie czuje się oceniany. Wytwarza się poczucie grupowej solidarności, jedni pacjenci wspierają drugich, co wprost dodaje im skrzydeł. Tamtejsi specjaliści doskonale znają się na rzeczy, widzieli już wiele trudnych przypadków, które udało się naprowadzić na prostą. Dobre warunki zakwaterowania sprawiają, że chory nie czuje się jak w więzieniu. Nie ukrywajmy, to jak wygląda nasze otoczenie jest niezwykle ważne w procesie wracania do zdrowia. W prywatnym ośrodku chory ma pod dostatkiem rozrywek, które pomogą mu zapełnić czas wolny, a także odnaleźć nowe hobby, które pozostanie z nim nawet po wyjściu z ośrodka. Leczenie alkoholizmu jest niezwykle trudne i wymaga zaangażowania zarówno ze strony pacjenta jak i ze strony doświadczonych lekarzy. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu w takim przypadku to najlepsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here