Klamki do drzwi jako element dekoracyjny

0
455

Zarówno drzwi zewnętrzne, jak i te wewnętrzne mogą stanowić doskonałą dekorację wnętrz. Wystarczy dobrać je wedle konkretnego stylu i oczywiście indywidualnych preferencji inwestycji. Co więcej, ozdobą drzwi mogą być poszczególne elementy, które będą jeszcze bardziej wpływać na ich design. Jedną z podstawowych części, która wpływa nie tylko na dekor, ale i spełnia funkcję praktyczną drzwi, jest klamka. Jaką wybrać, aby korzystanie z drzwi było w pełni komfortowe, a jednocześnie całość wyglądała estetycznie? Dowiedz się więcej już teraz. 

Rodzaje klamek do drzwi 

Klasyczne klamki do drzwi to te o długim szyldzie. Korzystanie z nich jest wygodne i łatwe. Warto wybierać te klasyczne, ale postawić można również na typowo dekoracyjne. Ogromną popularnością cieszą się klamki z oferty na https://www.sparta.com.pl/pl/klamki-do-drzwi, spośród których można wybierać te chromowane, malowane w rozmaitych kolorach albo z rzeźbionymi ornamentami. 

Kolejny typ klamek to zatrzaskowe gałki. Nie są tak wygodne w użytkowaniu i zaleca się je raczej do drzwi, które podlegają mniej intensywnej eksploatacji. Świetnie sprawdzają się do drzwi szaf, regałów czy kredensów. Ich ogromnym walorem jest motyw dekoracyjny, który może świadczyć o całościowym designie nawet tych najbardziej klasycznych drzwi. 

Aspekty praktyczne klamek 

Oprócz wyglądu klamek do drzwi szczególną uwagę należy zwracać na ich jakość. Jest to element często wykorzystywany, który podlega intensywnej eksploatacji. Klamki muszą być odporne na korozję, działanie niekorzystnych czynników, jak woda czy różnego rodzaju zabrudzenie. Warto wybierać te wykonane z solidnych materiałów, dzięki czemu mogą służyć w swojej doskonałości przez długi czas. Zwróć uwagę, że klamki kiepskiej jakości szybko tracą swój urok. Odbarwiają się, ścierają, ulegają zarysowaniom. Te najtańsze trzeba niestety regularnie wymieniać, ponieważ szpecą wygląd całych drzwi. Co więcej, ich użytkowanie nie jest komfortowe. Klamki mogą się zacinać, a ich system ulegać usterkom. 

Co brać pod uwagę przy wyborze klamki do drzwi? 

Oprócz designu klamki oraz jej najlepszej jakości wykonania (najlepiej nabywać klamki z gwarancją producenta i niezbędnymi atestami), dobieraj ją do samego typu drzwi. Pamiętaj, że im bardziej masywne są skrzydła drzwiowe, tym klamka powinna być większa. Klasyczne klamki sprawdzą się do montażu w drzwiach z okazałą ozdobą, na przykład w postaci frezu, zaś te o unikalnym dekorze ożywią i urozmaicą wygląd drzwi o prostej formie. 

Klamki można dobierać również ze względu na styl, jaki panuje w danym wnętrzu. Do wyboru są te idealne dla aranżacji w stylu nowoczesnym, retro, loftowym czy minimalistyczne, które będą doskonałe we wnętrzach w stylu skandynawskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here