Obawy przed zakupem dywanu

0
490

Dywan, wykładzina i chodnik. Są ludzie, dla których mieszkanie bez tych elementów dekoracyjnych jest niepełne, a są też inni, którzy dywany uważają za niemodny przeżytek. Tak więc jak wszystko, dywan, wykładzina i chodnik ma wielu zwolenników i przeciwników.

Dlaczego część społeczeństwa może uważać dywany za niemodne albo staroświeckie? Może to wynikać z tego, że chyba każdy z nas kojarzy pokoje naszych dziadków wyposażone w dywan, który zajmował cały pokój. Jak daleko sięgnąć pamięcią, to wygląd pokoju się nie zmieniał, zarówno meble, jak i dywan zawsze był ten sam. I jak sobie tylko pomyśleliśmy, ile osób przeszło po tym dywanie, ile śmieci przez lata on pochłonął, ile imprez przetrwał, to chociaż dziadkowie byli czystymi ludźmi, mamy świadomość, że w tym pokojowym dywanie różne niewidoczne dla oka elementy się znajdowały. Lepiej więc aż tak bardzo nie pobudzać naszej wyobraźni.

Wymiary nowoczesnych dywanów

Dzisiejsze dywany, które występują na rynku, rzadko kiedy są tak dużych wymiarów, że zajmują nam cały pokój. Częściej decydujemy się na mniejszy dywanik, który zaakcentuje lub wyeksponuje jakąś część pomieszczenia. Dzięki temu na przykład jesteśmy w stanie oddzielić część jadalną od wypoczynkowej. Osiągamy wtedy efekt wizualnego dopasowania ze sobą całego mieszkania.Poza tym, odkurzacze i środki do sprzątania pozwalają utrzymać dywany do salonu w odpowiedniej kondycji higienicznej.

Czyszczenie dywanu

Dywany, które znajdują się pod stołami, wymagają częstszego czyszczenia i większej uwagi, ponieważ podczas spożywania posiłków, część okruchów spada na podłogę. Podobnie wygląda sprawa w dziecięcych pokoikach. Dla ich zdrowia i komfortu zabawy przyczyni się czysty, odświeżany regularnie dywan. Dodatkowo zawsze jest możliwość skorzystania z usług profesjonalnych firm, które znają się bardzo dobrze na rodzajach materiałów dywanowych i są w stanie odpowiednio dobrać sposób solidnego czyszczenia dywanu. Od czasu do czasu warto zdecydować się na dokładniejsze czyszczenie, ponieważ w każdym dywanie gromadzi się brud, okruchy jedzenia, kurz i różne mikroorganizmy. Dywany wymagają regularnego, dokładnego sprzątania i czyszczenia. Jednak dla lubiącej czystość gospodyni, to żaden problem. Z taką samą uwagą i dokładnością sprząta przecież inne części mieszkania. A walory estetyczne, przytulność, ciepło związane z posiadaniem dywanu, często zwyciężają i wiele osób jednak decyduje się na to gustowne uzupełnienie aranżacji wnętrza.

Alergicy

Jeśli dbamy o regularne czyszczenie i odkurzanie dywanu, to znika nam zagrożenie dla alergików. W pomieszczeniach, w których są dywany, kurz nie unosi się aż tak bardzo w powietrzu. Jeśli alergicy dokonają dobrego wyboru dywanu, czyli zdecydują się na przykład na jakiś rodzaj dywanu syntetycznego, to łatwiej będzie go regularnie utrzymać w czystości. I wiadomo, że jeśli rzadko będziemy odkurzać dywan, to podobnie jeśli będziemy rzadko wycierać kurz z mebli, sam on nie zniknie. Alergik nie musi więc rezygnować z posiadania dywanu, tylko musi poświęcić więcej czasu na to, żeby regularnie go odkurzać i czyścić. Specjaliści stanowczo odradzają naturalne, puszyste dywany. W pierwszej chwili może się wydawać, że naturalny dywan będzie bardziej sprzyjający dla osób z alergią. Jednak, niestety, drobnoustroje też bardzo lubią te milutkie, mięciutkie, puszyste i przyjemne w dotyku środowisko. Podobnie, niewskazane dla alergików są dywany syntetyczne z długim włosiem. Dobrą opcją może być natomiast naturalny, bawełniany chodnik, który łatwo jest wrzucić do pralki i wyprać.

Zwierzęta

Czy widzieliście kiedyś dywan pełen sierści czyjegoś pupila? Właściciele, choćby nie wiadomo jak się starali, nie są w stanie usunąć wszystkich śladów sierści. Nie wygląda to za bardzo estetycznie. Ale czy to znaczy, że ktoś, kto kocha zwierzaki, nie może już mieć dywanu? Posiadanie pupila z sierścią i posiadanie dywanu nie wyklucza się wzajemnie, pod warunkiem, że zanim dokonamy zakupu, przemyślimy jaki rodzaj dywanu, grubość i wysokość runa będzie odpowiednia dla naszych warunków. Możemy przecież wybrać tkany na płasko dywan, z którego łatwo odkurza się wszystkie zanieczyszczenia, a do którego sierść nie wbije się aż tak głęboko.

Niebezpieczeństwa

Niektórzy obawiają się zdecydować na dywan lub chodnik, ponieważ maja świadomość tego, że od czasu do czasu zawijają się ich brzegi i łatwo się wtedy potknąć. Co więcej bywają przypadki, że dywan jest przyczyną wypadków domowych, ponieważ przesuwa się po śliskiej podłodze. Z tego względu rodzice małych pociech wzbraniają się przed zakupem dywanu. Istnieje wiele sposobów na ślizgający dywan. Producenci dywanów wyszli naprzeciw potrzebom konsumentów i zaczęli produkować gotowe dywany z antypoślizgowymi spodami. Dzięki temu, bez względu na to, jak śliską mamy podłogę, dywan będzie na niej stabilny.

Analizując wszystkie obawy przed zakupem dywanu, dochodzimy do wniosku, że im wszystkim da się zaradzić. Dla chcącego nic trudnego. Ktoś kto ma alergię, zwierzątko albo obawia się niebezpieczeństw związanych z wypadkami z powodu dywanów, może porozmawiać o tym ze sprzedawcą. Jego rolą jest znaleźć dla nas taki model i rodzaj dywanu, który zaspokoi wszystkie nasze potrzeby. Nie ma więc sensu z góry zakładać, że ze względu nasze ograniczenia, dywan nie sprawdzi się w naszym mieszkaniu. Zamiast tego, lepiej pójść do sklepu i przekonać się, czy rzeczywiście nic odpowiedniego dla nas się nie znajdzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here