Szafa w stylu skandynawskim

0
2488

Skandynawia kojarzy nam się nie tylko z pięknymi, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami oraz życiem bliskim natury, ale również – z najlepszym wzornictwem na świecie. Skandynawowie nie mają sobie równych, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz – rozwiązania stosowane w ich domach są tak unikalne, że ochrzczono je nazwą skandynawskiego stylu.

Styl skandynawski charakteryzuje przede wszystkim prostota. Domy Skandynawów są minimalistyczne, jest w nich niewiele mebli i jeszcze mniej dodatków. Oszczędność obowiązuje również, jeśli chodzi o kolorystykę i formę. Mieszkańcy północnej Europy nie lubią przesady i konsekwentnie unikają jej w swoich wnętrzach. W stylu skandynawskim naczelna zasada brzmi: prosto, oszczędnie, ale przytulnie. Trzeba bowiem przyznać, że choć skromne, to wnętrza skandynawskich mieszkań są niezwykle ciepłe. Panuje w nich przyjemna, domowa atmosfera, która sprzyja wypoczynkowi. W spokojnych, jasnych pomieszczeniach z łatwością odpoczywa się od nadmiaru bodźców wysyłanych przez świat i odnajduje wewnętrzną harmonię.

Po czym rozpoznać styl skandynawski?

Stylem skandynawskim określa się wszystko to, co charakterystyczne dla domów na północy Europy: w Szwecji, Norwegii czy Danii. Choć w każdym z tych krajów zauważymy również coś typowego tylko dla niego, to jednak mieszkania we wszystkich krajach skandynawskich są bardzo podobne.

Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia ze stylem skandynawskim? Nie jest to trudne. Styl skandynawski jest bardzo charakterystyczny. Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad, żeby bez problemu stwierdzić, że widzimy wnętrze urządzone na wzór skandynawskich domów. Przede wszystkim mieszkania Skandynawów są bardzo jasne. Ściany, podłogi, meble – niemal wszystko jest w nich białe, rzadziej popielate. Wszechobecna biel ma za zadanie optycznie powiększyć wnętrza i sprawić, że będzie wyglądało na jaśniejsze – to ważne w Skandynawii, gdzie słońca stale brakuje, a zimy są bardzo długie. Jeśli w domach Skandynawów pojawiają się kolory, to tylko jako detale, poduszka czy świecznik. Te mają ożywić wnętrze i sprawić, żeby było bardziej oryginalne. Inna typowa dla skandynawskiego stylu cecha to materiały. Raczej nie uświadczymy tam plastiku, dominuje drewno, metal, w dekoracjach pojawia się również szkło. Skandynawowie lubią wszystko, co naturalne: wiklinę, len, wełnę. Unikają sztucznych, błyszczących tekstyliów. W skandynawskich wnętrzach nie uświadczymy również firanek czy zasłon. Odsłonięte okna, podobnie jak biel na ścianach, podłogach czy meblach, mają za zadanie zapewnić odpowiednią ilość światła.

Meble w domach Skandynawów

Styl skandynawski oznacza oszczędność. Ta obowiązuje również, jeśli chodzi o meble. Skandynawowie ograniczają ich ilość – mebli ma być tyle, żeby zmieściły się w nich niezbędne nam rzeczy i ani trochę więcej.

Meble skandynawskie są zwykle wykonane z drewna. To jest solidne i dobrze się prezentuje – sprawia, że dom wydaje się ciepły i przytulny. Jasne drewno może być pozostawione w stanie surowym albo pomalowane na biało, rzadziej szaro. Często stawia się na przecieranie – mebel pomalowany jest lekko białą farbą, przez którą przebija naturalne drewno.

Komódki czy szafki w skandynawskich domach często są również wykonane z metalu – ten nadaje mieszkaniu zadziornej surowości. Sprawia, że mieszkanie nabiera modnego, industrialnego charakteru.

Jaka szafa do mieszkania w stylu skandynawskim?

Niezbędna w każdym domu jest bez wątpienia szafa, w której będziemy przechowywać ubrania, pościel czy ręczniki. Ta powinna być na tyle pojemna, żeby pomieścić jak najwięcej rzeczy i zminimalizować ich ilość na zewnątrz – dzięki temu łatwiej nam będzie utrzymać w mieszkaniu porządek. Rzeczy na regałach czy komodach powinno być mało – inaczej trudno nam będzie stworzyć obowiązujący w stylu skandynawskim efekt minimalizmu.

Podobnie jak w przypadku innych mebli, jeśli chodzi o szafy, Skandynawowie najczęściej stawiają na drewno. Szafy najczęściej są białe, podobnie jak ściany – dzięki temu mimo że spore, nie rzucają się w oczy i nie przytłaczają. Dużą popularnością cieszą się szafy przesuwne, które nie mają sobie równych, jak chodzi o pojemność, a jednocześnie bardzo dobrze prezentują się na ścianie. Na drzwiach może pojawić się lustro, w którym będziemy mogli się zobaczyć i przed wyjściem z domu upewnić, że dobrze się prezentujemy.

W skandynawskich domach zauważymy również szafy wykonane z metalu. Te prezentują się bardzo nowocześnie, utrzymane są w modnym, industrialnym stylu. Metal pojawia się zwłaszcza, jeśli chodzi o mniejsze, dwudrzwiowe szafy. W przypadku dużych ścian na całą szafę może być zbyt przytłaczający.

Gdzie kupić szafę w stylu skandynawskim?

Jeśli planujemy urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, z pewnością prędzej czy później zaczniemy szukać szafy, która wpasuje się w tę stylistykę. Tę możemy znaleźć albo w specjalistycznych sklepach, które oferują meble w modnym stylu scandi albo wykonać na zamówienie – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na prostą, zabudowaną szafę z dużym lustrem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here