Endometrioza – wpływ choroby na płodność

0
1439

Endometrioza to poważne schorzenie które często dosięga kobiety w wieku rozrodczym. Nie zawsze daje jednoznaczne objawy, jednak w większości przypadków doprowadza do czasowej niepłodności. Chora kobieta wcale nie musi jednak rezygnować z posiadania potomstwa. Warto wiedzieć, czy endometrioza umożliwia urodzenie zdrowego dziecka?

Endometrioza objawy – jak można rozpoznać chorobę?

Endometrioza może mieć wiele przyczyn takich jak zmiany hormonalne czy nawet wpływ środowiska. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, co powoduje chorobę. Z tego też powodu wyjątkowo trudnym zadaniem dla lekarza jest skuteczne leczenie endometriozy. Chorobę musi wykryć lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego, badania ginekologicznego czy laparoskopii. Ostatnia metoda daje najwyższą skuteczność i do minimum jest w stanie zredukować skalę błędu. Oprócz problemów z zajściem w ciążę, endometrioza objawy bywają bardzo podobne – pojawiają się bolesne i przedłużające się miesiączki, zmiany hormonalne czy przewlekłe ble odcinka krzyżowego kręgosłupa. Badania wskazują, że endometrioza może mieć podłoże genetyczne, a więc zachęca się do regularnych badań w szczególności osoby w tzw. „grupie ryzyka”, w których bliskiej rodzinie widoczne były objawy endometriozy.

Jak endometrioza wpływa na płodność?

Problemy z zajściem w ciążę bardzo często są spowodowane przerostem tkanki endometrialnej w obrębie błony śluzowej macicy i jajowodów. Usuwane są wówczas ogniska endometrialne, zrosty czy polipy, które negatywnie wpływają na proces poczęcia dziecka. Mogą one stanowić mechaniczną barierę dla plemników, a do tego zaburzają prawidłową pracę jajowodów. Kobiety zmagające się z endometriozą mogą być całkowicie bezpłodne lub mieć problemu z zajściem w ciążę, lub jej donoszeniem. Upośledzona funkcja endometrium może bowiem uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka. Dolegliwości bólowe nie są czynnikiem sprzyjającym częstym kontaktom intymnym. Dobranie odpowiedniego sposobu leczenia rokuje jednak bardzo dobrze — większość kobiet po zabiegu chirurgicznym lub terapii hormonalnej jest w stanie wrócić do pełnej płodności. Z racji tego, że objawy endometriozy są niejednoznaczne, choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Wymaga więc nie tylko przeprowadzenia samego i, ale również wykorzystania badań analitycznych oraz USG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here