Jaki typ rolet wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed ich zakupem

0
911

Rolety coraz częściej zastępują żaluzje wykorzystywane do zaciemniania pomieszczeń i ochrony przed nadmiernym słońcem. Żaluzje są trudne do wyczyszczenia, gdyż gromadzą sporo kurzu w licznych zakamarkach. Rolety rzymskie lub dzień noc są znacznie praktyczniejsze pod tym względem, jednak mają również inne zalety. Dowiedz się więcej o zaletach rolet zewnętrznych i wewnętrznych.

  1. Dlaczego warto założyć rolety?
  2. Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?
  3. Rolety okienne – rodzaje

Rolety zastępują żaluzje, zasłony, firany i inne dekoracje okienne. Ich zadaniem jest przede wszystkim ograniczanie dostępu światła słonecznego i sztucznego do wnętrz, jednak montaż rolet ma również inne zalety. Sprawdź, dlaczego warto założyć rolety w domu i jaki typ rolet wybrać dla siebie.

Dlaczego warto założyć rolety?

Rolety klasyczne są skutecznym sposobem, by ograniczyć dopływ światła słonecznego do pomieszczeń. Dzięki nim w letnie dni w pomieszczeniu panuje delikatny półmrok, który chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz i umożliwia komfortowe wykonywanie wielu czynności. Słońce nie przeszkadza m.in. w oglądaniu telewizji lub korzystaniu z komputera.

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne chronią również przed światłem ulicznych latarni, które w nocy zwiększają bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów itd. Rolety do okien dachowych i standardowych sprawiają, że w sypialniach można spokojnie spać. Ponadto osoby przebywające na zewnątrz budynku nie mogą zobaczyć, co dzieje się w domu. Domownicy cieszą się większą prywatnością i czują się swobodniej w każdym pokoju, w którym w ramie okiennej znajduje się roleta.

Roleta okienna montowana na zewnątrz budynku podnosi bezpieczeństwo. Po jej założeniu ryzyko włamania i kradzieży spada.

Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?

Osłony okienne, które proponuje producent rolet, dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Rolety zewnętrzne montuje się na elewacji i wykonuje z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Modele rolet z tej grupy zwykle można zakładać nawet na budynkach wielorodzinnych, gdyż większość z nich nie wymaga wiercenia otworów na elewacji.

W roletach okiennych zewnętrznych użytkownicy cenią sobie przede wszystkim bezpieczeństwo związane ze spadkiem ryzyka włamania lub wybicia szyby. Dodatkowo sprawdzają się do zasłaniania okien w pomieszczeniach, w których wymaga się dokładnego zaciemnienia.

Rolety wewnętrzne są łatwiejsze w montażu i tańsze. Dzięki nim skutecznie odcina się dopływ światła w czasie, gdy słońce świeci zbyt mocno lub gdy uliczne latarnie przeszkadzają w zasypianiu. Roleta mini może być montowana nawet na najmniejszym oknie, w tym w łazience. Dodatkowo kasetkowy mechanizm koralikowy sprawia, że zasłanianie okna i jego odsłanianie jest szybkie i proste.

Rolety okienne – rodzaje

Rolety okienne dzień noc umożliwiają ograniczenie nadmiernego dopływu światła, gdy słońce świeci za mocno lub zupełne odcięcie dopływu światła zewnętrznego w nocy.

Rolety rzymskie cechują się natomiast efektownym marszczeniem, dzięki któremu po zwinięciu stanowią ozdobę pomieszczenia.

Rolety mini są przeznaczone do niewielkich okien, w których tradycyjna, duża roleta jest zbyt duża. Dodatkowo można je montować bez wiercenia otworów w ramie okiennej.

Rolety kasetkowe są wyposażone w system, dzięki któremu materiał po zasłonieniu okna przylega do futryny. Kasetki montuje się między innymi na okna dachowe, ale nie tylko. Dzięki nim można zasłaniać okna z uchylnym otwieraniem, gdyż ich uchylenie nie powoduje odsłaniania szyby przez roletę, która nie przylega do okna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here