Zwyczaje zakupowe

0
1409

W obecnych czasach moda stanowi bardzo ważną część naszego życia. Szczególnie Polki i Polacy uważani są za grupę, która zwraca szczególną uwagę na to, w jaki sposób wygląda. Podczas wyprzedaży sklepy pękają w szwach, pełne są ludzi, którzy chcą kupić artykuły w obniżonej cenie. Dotyczy to działów zarówno damskich, jak i męskich. Mężczyźni również bardzo często wpadają w tak zwany „zakupowy szał” i kupują przecenione ubrania, czasami nawet nigdy później ich nie nosząc. Trudno się oprzeć obniżce o sześćdziesiąt czy siedemdziesiąt procent od początkowej ceny. Często dochodzi do sytuacji, w której najpierw kupujemy, a dopiero potem myślimy czy nasz zakup był rozsądny. Pół biedy jeśli kupiliśmy przez Internet – mamy wtedy prawo do bezpłatnego zwrotu w ciągu czternastu dni od daty dostawy (warto wiedzieć, że takie prawo mamy zapisane w kodeksie cywilnym i nie ma od tego odstępstw, niektórzy nieuczciwi sprzedawcy mogą próbować nas oszukać). Niestety kupując w sklepach stacjonarnych nie mamy zapewnionej gwarancji zwrotu. Jeśli sprzedawca zdecyduje się przyjąć zwrot, to jest to tylko i wyłącznie jego dobra wola. Nie mamy poparcia w żadnych przepisach jeśli chodzi o zwrot w sklepach stacjonarnych. Dlatego najlepiej po prostu przemyśleć nasze zakupy, zanim wydamy pieniądze na kolejne niepotrzebne ubrania.
Najwięcej pieniędzy na ubrania przeznaczają oczywiście panie. Z każdym rokiem rynek odzieżowy rośnie, a firmy osiągają rekordowe wyniki. Nie wszyscy wiedzą, że polskie firmy stanowią dużą część rynku. Pod obco brzmiącymi markami, tak naprawdę kryją się rodzime marki produkujące na przykład koszule lub torebki. Warto wspierać rodzimy przemysł ponieważ pomaga to tworzyć nowe miejsca pracy. W przypadku rodzimej produkcji możemy też teoretycznie liczyć na lepszą jakość wykonania. W polskich zakładach obowiązują normy europejskie, które są generalnie przestrzegane. Jeśli zaś produkt został wyprodukowany w dalekiej Azji, to tak naprawdę nie mamy pewności kto i z czego wykonał naszą sukienkę czy buty. Do pracy mogły zostać wykorzystane małe dzieci, a na przykład klej do butów może być bardzo trujący. Na pewno nie kupilibyśmy takiego produktu, gdybyśmy mieli świadomość o tym, w jaki sposób został wykonany.
Czas największych okazji cenowych to oczywiście okres nowego roku oraz świąt zimowych. Ceny potrafią wtedy spaść o nawet kilkadziesiąt procent. Niektórzy sprzedawcy są niestety nieuczciwi i tak naprawdę wcale nie obniżają cen. Już bardzo znany jest zabieg polegający na fikcyjnym podwyższeniu ceny, a następnie przekreśleniu jej i zastąpienia ceną, która widniała na metce poprzednio. Z pomocą przychodzą porównywarki cenowe, które oferują zapis historycznych cen danego produktu. Z łatwością wtedy można zweryfikować, czy dany produkt naprawdę kosztował miesiąc temu więcej niż obecnie. Na taki krok decydują się tylko uczciwi i fachowi sprzedawcy. Powód jest oczywisty – w taki sposób bardzo łatwo można ujawnić oszustwo sprzedawców.
Coraz częściej decydujemy się na zakupy w Internecie. To rozsądna decyzja, w sieci mamy ogromny wybór różnych produktów w szerokim zakresie cen. Z łatwością znajdziemy towary zarówno luksusowe, jak i budżetowe. Znane marki posiadają bardzo dobrze wyposażone sklepy internetowe, gdzie możemy zrobić zakupy bez ruszania się z naszej ulubionej kanapy. Niektóre ceny są tak niskie, że możemy być w szoku. Ciężko wyobrazić sobie, jak sprzedawca może zarobić na torebce w cenie dziesięciu złotych. Tak niskie poziomy cen to domena szczególnie azjatyckich serwisów. Jakość oczywiście pozostawia wiele do życzenia, ale cena rekompensuje wszelkie niedogodności. Z łatwością znajdziemy też mnóstwo akcesoriów takich jak organizer do torebki, który jest naprawdę świetnym rozwiązaniem dla kobiety, która lubi mieć porządek w swojej torebce.
Nie ma wątpliwości, że Polacy bardzo dużo uwagi poświęcają swojemu wyglądowi i ubiorowi. Możemy być dumni, że na tle innych krajów wyróżniamy się w tym aspekcie pozytywnie. Inne kraje mogą nam pozazdrościć szyku i gustu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTorebka Prada
Następny artykułTorebki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here