Endometrioza to poważne schorzenie które często dosięga kobiety w wieku rozrodczym. Nie zawsze daje jednoznaczne objawy, jednak w większości przypadków doprowadza do czasowej niepłodności. Chora kobieta wcale nie musi jednak rezygnować z posiadania potomstwa. Warto wiedzieć, czy endometrioza umożliwia urodzenie zdrowego dziecka?
Endometrioza objawy – jak można rozpoznać chorobę?
Endometrioza może mieć wiele przyczyn takich jak zmiany hormonalne czy nawet wpływ środowiska. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, co powoduje chorobę. Z tego też powodu wyjątkowo trudnym zadaniem dla lekarza jest skuteczne leczenie endometriozy. Chorobę musi wykryć lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego, badania ginekologicznego czy laparoskopii. Ostatnia metoda daje najwyższą skuteczność i do minimum jest w stanie zredukować skalę błędu. Oprócz problemów z zajściem w ciążę, endometrioza objawy bywają bardzo podobne – pojawiają się bolesne i przedłużające się miesiączki, zmiany hormonalne czy przewlekłe ble odcinka krzyżowego kręgosłupa. Badania wskazują, że endometrioza może mieć podłoże genetyczne, a więc zachęca się do regularnych badań w szczególności osoby w tzw. „grupie ryzyka”, w których bliskiej rodzinie widoczne były objawy endometriozy.
Jak endometrioza wpływa na płodność?
Problemy z zajściem w ciążę bardzo często są spowodowane przerostem tkanki endometrialnej w obrębie błony śluzowej macicy i jajowodów. Usuwane są wówczas ogniska endometrialne, zrosty czy polipy, które negatywnie wpływają na proces poczęcia dziecka. Mogą one stanowić mechaniczną barierę dla plemników, a do tego zaburzają prawidłową pracę jajowodów. Kobiety zmagające się z endometriozą mogą być całkowicie bezpłodne lub mieć problemu z zajściem w ciążę, lub jej donoszeniem. Upośledzona funkcja endometrium może bowiem uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka. Dolegliwości bólowe nie są czynnikiem sprzyjającym częstym kontaktom intymnym. Dobranie odpowiedniego sposobu leczenia rokuje jednak bardzo dobrze — większość kobiet po zabiegu chirurgicznym lub terapii hormonalnej jest w stanie wrócić do pełnej płodności. Z racji tego, że objawy endometriozy są niejednoznaczne, choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Wymaga więc nie tylko przeprowadzenia samego i, ale również wykorzystania badań analitycznych oraz USG.