Czym jest oprogramowanie erp?

0
562

System erp z angielskiego enterprise resource planning jest metodą, która umożliwia zaplanowanie prac związanych z produkcją oraz zarządzenie przedsiębiorstwem i jego gałęziami. Oprogramowanie to ma na celu wspomagać zarządzanie finansami oraz sprzedażą i pracownikami.

Rodzaje systemów erp

Oprogramowanie erp może być modułowe co oznacza, że moduły ze sobą współgrają ale nie są od siebie zależne. Oprogramowanie zintegrowane oparte jest na tej samej bazie danych oraz platformie. Baza danych zawiera ważne informacje, na których opierają się wszystkie funkcje zintegrowanego oprogramowania erp.

Funkcje modułów oprogramowania

System zbudowany jest z bazy danych takiej samej dla każdego z modułów. Z kolei moduły mają za zadanie magazynować i przetwarzać informacje, wspomagać obsługę produkcji oraz planować jej etapy. Moduły odpowiedzialne są za sprzedaż towarów oraz za logistykę. Oprogramowanie erp może być dokładnie dobrane do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Cechy systemu erp

Oprogramowanie pozwala użytkownikom korzystać z bazy danych, e której zawarte są poufne informacje, do których dostęp mają tylko wyznaczone osoby. Dzięki oprogramowaniu usprawnić można etap produkcji, sprzedaży oraz kompletowania zamówienia. System wspomaga budowę wiarygodności firmy oraz umożliwia szybkie znalezienie niezbędnych informacji. Oprogramowanie musi być wygodne w użytkowaniu, a co za tym idzie jego interfejs musi być czytelny i funkcjonalny. Obsługa systemu powinna być możliwa dzięki paru kliknięciom myszy, skrótom klawiszowym oraz gestom i mowie. System powinien działać na każdym urządzeniu bez względu na rozdzielczość ekranu oraz jego kształt.

Koszt oprogramowania erp

Na cenę oprogramowania wpływa ilość funkcji jakie musi mieć, a także rodzaj i potrzeby przedsiębiorstwa w jakim oprogramowanie będzie używane. Zanim dokona się zakupu systemu należy jasno określić cele jakie firma chcę osiągnąć. Miesięczny koszt podstawowego oprogramowania wynosi kilkadziesiąt złotych. System bardziej rozbudowany kosztuje więcej, a jego ostateczna cena zależna jest od indywidualnych funkcji dobranych do konkretnego przedsiębiorstwa oraz cennika firmy informatycznej, od której przedsiębiorstwo kupuje oprogramowanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here